facebook

 603 800 917

 516 657 047

ul. Marcowa 2

ul. Warszawska 100

kuku
kuku

Czym są zajęcia dydaktyczne?

Lipiec 6, 2021

Zajęcia dydaktyczne z całą pewnością nie mogą być jednoznacznie określone, nie istnieje dla nich jedna nazwa, również z prawnego punktu widzenia nie zostało dokładnie określone, jakie działania i spotkania można zaliczyć właśnie do zajęć dydaktycznych. Z pewnością jest to praca z dziećmi w różnym zakresie. Co jednak warto o nich wiedzieć i z jakimi spotkamy się w codziennym życiu najczęściej?

 

Co kryje się pod pojęciem zajęć dydaktycznych?

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z definicją lekcja określana jest jako jednostka dydaktyczna. Oznacza to więc, że w tym pojęciu znajdujemy kwestie związane z nauczaniem i kształceniem dzieci. Przeglądając rozmaite akty prawne spotkamy się z pojęciami takimi jak: obowiązkowe zajęcia edukacyjne, zajęcia specjalistyczne, zajęcia wychowawcze, zajęcia opiekuńczo-wychowawcze  czy zajęcia opiekuńcze. Moją one zastosowanie na różnych etapach rozwoju dzieci, w dopasowaniu do ich potrzeb i możliwości. Z pewnością jednak już najmłodsze dzieci w żłobkach, przy odpowiednio zaplanowanych zajęciach mogą bardzo wiele się nauczyć.

Dydaktyka bezpośrednio wiąże się z uczeniem się/ nauczaniem. W związku z tym towarzyszy dzieciom od żłobka, przez przedszkole i kolejne etapy szkolne. Patrząc na to z takiego punktu widzenia można określać, że każda forma pracy z dziećmi, podejmowana przez pedagoga, a nawet przez rodzica może nosić znamiona zajęć dydaktycznych. Określenie „zajęcia dydaktyczne’ ma ponadto zastosowanie w przypadku takich form, jak: arteterapia, dogoterapia, spotkania z psychologiem czy nawet gimnastyka korekcyjna.

 

Zajęcia zależne od placówki

Jeśli pod uwagę bierzemy najmłodsze dzieci, to z pewnością rodzice szybko zaobserwują, że różne placówki, państwowe i prywatne oferują inny zakres zajęć dla dzieci. W przypadku placówek państwowych takie możliwości są ograniczone i często decyzje podejmowane są przez dyrektora lub miasto. W prywatnych żłobkach czy przedszkolach, dzieci mogą liczyć na zdecydowanie większą ilość ciekawych zajęć dydaktycznych, które będą rozwijać ich możliwości. Decyzja o tym co będzie lepsze i korzystniejsze należy do rodziców.

Wróć
kuku

A-KuKu – żłobek, miejsce stworzone z pasją, sercem i energią – które mamy przyjemność Państwu zaprezentować.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 6:30 - 17:30

Wtorek: 6:30 - 17:30

Środa: 6:30 - 17:30

Czwartek: 6:30 - 17:30

Piątek: 6:30 - 17:30
Sob-Niedz: nieczynne

O Żłobku A-kuku

Copyright © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona wykonana przez ART4U Media